Identitatea Românească - Identità Romena
Mercoled Maggio 22, 2019, 00:48:19 *
Benvenuto! Accedi o registrati.

Accesso con nome utente, password e durata della sessione
Notizie: SMF - Just Installed!

Home   Guida Ricerca Accedi Registrati  
Pagine: [1]
  Stampa  
Autore Discussione: Am Promis, am realizat, Sit-in la Consulat!  (Letto 3927 volte)
0 utenti e 1 Utente non registrato stanno visualizzando questa discussione.
Mihai Muntean
Administrator
Newbie
Scollegato Scollegato

Segretario Nazionale

Mostra profilo WWW
« inserito:: Gioved Giugno 17, 2010, 00:23:35 »

Citeva consideratii asupra Sit-inului din fata consulatului de la Roma, organizat de PIR, astazi 16/06/10.

Legea 78/2010, referitoare la cuantumul taxelor serviciilor consulare a fost principala motivatie ce ne-a determinat sa organizam aceasta actiune! I s-a suprapus insa si "rolul parlamentarilor diasporei" in acest context, dar si problema legalitatii filialelor partidelor din Romania in Italia.

Delegatia PIR a fost restrinsa in conditiile in care nu am dorit sa umplem "piata" ci sa transmitem un mesaj autoritatilor de la Bucuresti, dar mai ales cetatenilor Romani veniti sa-si rezolve problemele si deci sa plateasca "noile taxe consulare!"
   Materialul vizual cit se poate de explicit, a atras imediat atentia oamenilor care ne priveau admirativ si curiosi, in timp ce montam sistemul de amplificare si bannerele!
    Pe fondul cunoscutei melodii a lui V Socaciu, "Imn pt. mama lor" http://www.youtube.com/watch?v=83s74xPiDdc&feature=related , am explicat tuturor motivul protestului nostru.
    Marturisesc ca am vazut in ochii lor furie, revolta, amaraciune dar si dorinta de a le transmite la rindul lor..."mii de multumiri" , parlamentarilor si guvernantilor Romaniei pt. recenta lege a jafului la adresa Romanilor din strainatate, dar mai ales pt. situatia actuala a Romaniei!      
   Pentru a da forma si substanta concreta actiunii, am declansat pe loc o campanie informare si  stringere de semnaturi pt. abrogarea legii taxelor consulare si cererea formala a demisiei celor doi parlamentari  W. Brinza si Richeard Viorel Badea, cei care aveau obligatia respectarii mandatului de reprezentanti ai intereselor si exigentelor noastre si ar fi trebuit sa se opuna cu toate fortele acestei legi a furtului din munca Romanilor din afara tarii!
 Rezultatul!? In 3 ore am strins 200 de semnaturi si acesta e doar inceputul! Acest lucru demonstreaza fara echivoc opinia oamenilor referitoare la clasa conducatoare a Romaniei si a legilor emanate...spre "binele tuturor"!

Mai mult decit atit, ne-am bucurat de consensul, sprijinul si solidarietatea vecinilor,cetetenii Italieni, din apropierea consulatului, care ne-au spus textual; "Felicitari, bravo, aveti dreptate sa protestati caci tara voastra va trateaza ca pe animale, intr-un consulat situat intr-un garaj, ce l-ar refuza si cele mai sarace tari ale lumii, fara o sala de asteptare decenta, iarna in frig si vara in soare, fie in curte , fie pe trotuarul din fata consulatului, striviti de taxe si umiliti!" N-ar mai fi multe de spus in fata unor asemenea marturii! Am incheiat activitatea cu consemnarea unei scrisori de protest destinata presedintelui Romaniei, Primului Ministru, Presedintelui Senatului si Presedintelui Camerei Deputatilor, scrisoare pe care o vom face publica peste citeva zile!

Miercuri 23/06/10, organizatia PIR - Piemonte va continua seria protestelor, replicind manifestatia de astazi in fata consulatului de la Torino, incepind simultan si campania de stringere a semnaturilor de care am amintit!

Prietenii si colegii mei din  echipa PIR au dovedit inca o data o foarte mare putere de mobilizare si eficienta, reusind sa organizam totul in doar 36 de ore! Un adevarat tur de forta, care insa a meritat pe deplin.

Mii de multumiri prieteni!

Credem ca ar fi cazul sa se inteleaga ca unica sansa a romanilor din diaspora, de a deveni un parteneri de dialog cu autoritatile tarilor natale si de adoptie si nu doar o masa de manevra electorala si brate de munca, e sa se organizeze autonom si independent!

Uniti suntem o forta!

Citeva detalii din culisele organizarii, precum si de la nelipsita rubrica "zvonuri si zvonaci" aici:

http://www.identitatearomaneasca.it/smf/index.php?topic=1855.0

Foto aici:

http://www.identitatearomaneasca.it/foto/

Am promis, am realizat!

« Ultima modifica: Venerd Giugno 25, 2010, 20:26:48 da Vicentiu Acostandei »

Share

" Quello che accade, accade non tanto perché una minoranza vuole che accada, quanto piuttosto
perché la gran parte dei cittadini ha rinunciato alle sue responsabilità e ha lasciato che le cose accadessero " 
Antonio Gramsci
adjudeanu
Utente non iscritto
« Risposta #1 inserito:: Venerd Giugno 18, 2010, 15:57:10 »

Conform Constituției României, Articolul 61, alineatul 1, Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român. De asemenea, legea supremă a țării menționează în Articolul 69 faptul că “în exercitarea mandatului, deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului”. nu a unui partid ,asta ca să ne înţelegem ce este cu filialele şi comunitatea .Dacă parlamentarii vin în slujba exclusivă a partidului pentru mine nu au ce căuta ...mai vin ca turişti în vizită la neamuri Cheesy şi "pretini"
Agenda
Newbie
*
Scollegato Scollegato

Presidente PIR

Mostra profilo
« Risposta #2 inserito:: Venerd Giugno 18, 2010, 16:25:31 »

Per non parlare di quando le filaili di un partito diventano seggi elettorali,c ose che succedono solo in Cuba,Bielorussia,Cina e pochisismi altri paesi....e che abbiamo visto succedere in Italia a fine 2009,uno scandalo qualsiasi partito realizzi un tale scempio democratico...chi "merge pe muschi lui" và in una direzione in cui la democrazia non esiste più...
  Stampa  

Vai a: