Identitatea Românească - Identità Romena
Sabato Maggio 25, 2019, 13:04:47 *
Benvenuto! Accedi o registrati.

Accesso con nome utente, password e durata della sessione
Notizie: SMF - Just Installed!

Home   Guida Ricerca Accedi Registrati  
Pagine: [1]
  Stampa  
Autore Discussione: Replica la articolul "PIR- o gluma romaneasca"  (Letto 2075 volte)
0 utenti e 1 Utente non registrato stanno visualizzando questa discussione.
Miruna.Cajvaneanu
Utente non iscritto
« inserito:: Mercoled Dicembre 06, 2006, 17:09:57 »

Rãspuns Domnului Marian Mocanu

Replicã la Articolul “Partidul Românilor- o glumã româneascã”

Am dori sã aflãm mai întâi în numele cui vorbiþi, domnule Marian Mocanu? Nu credem cã aþi vorbi în numele românilor din Italia. Vorbiþi se pare în numele unei minoritãþi de români din Liga Românilor. Atunci e greºit chiar ºi  titlul, pentru cã faceþi o afirmaþie hazardatã, fãrã a avea în spate nici un sondaj, sau mãcar un chestionar printre români. Mai degrabã articolul dvs. reprezintã o opinie proprie sau o glumã personalã, de prost gust.
Sã presupunem cã aþi vorbi în numele Ligii Românilor în Italia , în calitate de responsabil pe Nordul Italiei. De ce – ne întrebãm- aceastã atitudine ostilã ºi neîntemeiatã ? Are la bazã faptul cã mai mulþi membri ai Ligii au aderat la Partidul Identitatea Româneascã, ºi mulþi sunt simpatizanþi? Este invidia cã “luãm" membrii Ligii?
E inutil, noi nu cãutam nicidecum sã furãm membri de la Ligã. Partidul îºi propune sã facã ceea ce Liga îºi interzice chiar de la început: politicã, aºa cum declaraþi pe Forumul Ligii. Din punctul de vedere al oricãrei Asociaþii, ºi al Partidului nostru, nu este incompatibilã calitatea de membru al Ligii, cu cea de membru al Partidului. Dimpotrivã, noi considerãm cã am putea face mult mai mult dacã am colabora pentru binele comunitãþii.   
Afirmaþi cã înfiinþarea Partidului egal dezbinarea Românilor? Nu se vede legatura logicã. Dimpotrivã, se ºtie bine cã numai un Partid poate reprezenta politic o realitate socialã. În ce fel am dezbina românii, când “sãracul român”, cum spuneþi dvs, nu are nici o formaþiune care sã-i dea voce politicã? Dacã ar cauta un alt reprezentant, nu ar gãsi, pentru cã Liga “nu face politicã”??   Tocmai “sãracii români”, de care aþi vorbit,  imediat ce au ºtiut de înfiinþarea Partidului, au încercat sã afle mai multe, ºi sã ne felicite, inclusiv pe forumul Ligii!
Cât despre numele formaþiunii politice. Cine zice cã am confiscat noþiunea de identitate, cum ne amieninþaþi dvs? Este drept, noi afirmãm identitatea românilor ca valoare fundamentalã, dar ºi alþii pot sã facã de asemenea.
Ne mai acuzaþi cã nu am ieºit la scenã deschisã ºi cã am fi “cu masca pe faþã”! Râdem cu gura pânã la urechi, cu tot cu mascã! Pãi cum? Suntem pe toate ziarele din Romania, la TV, la radio, ºi în Mass Media din Italia. La Repubblica, prin Metropoli dedicã o paginã întreagã comunitãþii româneºti, si vai- nu vorbeºte despre Marian Mocanu, ci despre nou înfiinþatul Partid al Românilor. Radio 24 Il Sole 24 Ore, post de radio legat de unul din cele mai prestigioase cotidiane din Italia, de asemenea, vorbeºte despre noi.
Mai ziceti cã am format Partidul pe ascuns, ºi cã politica ar trebui sã o facem la lumina zilei. Ce scenã poate fi mai deschisã decât Piazza della Repubblica, în centrul Romei, unde duminica trecutã eram SINGURA formaþiune politicã  româneascã în apãrarea drepturilor imigranþilor?      Afirmaþi în continuare cã în Italia trebuie puse “bazele primordiale ale Asociaþionismului romãnesc”. Pãi cum nu le-a pus deja Liga? Noi punem bazele unui Partid, e alta “mâncare de peºte”.
Nu înþelegem, de altfel cum de vã permiteti, sã luaþi în râs spiritul poporului român.. “Partidul este o gluma româneascã” spuneþi dvs. cu nãduf. Dar ce poate fi mai serios decât un partid? Chiar credeþi cã, spre exemplu, susþinerea posibilitãþii de a da otto per mille Bisericii Ortodoxe Române ar fi o glumã? Glumele dvs sunt cele care trebuie controlate.
Alfel riscaþi sã pierdeþi ºi nimicul de credibilitate pe care îl aveti.    Nu vã daþi seama cã jigniþi conaþionalii noºtri, care privesc cu mare seriozitate Partidul? Bãnuim cã vor fi puþini românii care vor citi articolul dvs rãutãcios. Altfel aþi fi constrâns sã cereþi scuze la sute ºi mii de persoane.   În privinþa viitorului dvs ºi al Ligii, gura pãcãtosului adevãr grãieºte. Fiindcã spuneþi singur: “sã încetãm sã ne mai facem speranþe”. Noi, ca Partid, credem in viitorul Ligii. ªi, cu cât trec zilele, cu atât creºte optimismul nostru. Bine ziceti: “e momentul ca românii sã gandeascã cu propria minte”. Iar unii au ºi început: cei care s-au inscris in Partid.
Deci, deºteptaþi-vã, vã aºteptãm. Porþile Partidului sunt deschise, iar cotizaþia este de 5 euro.
« Ultima modifica: Gioved Gennaio 01, 1970, 01:00:00 da Miruna.Cajvaneanu »

Share

Pagine: [1]
  Stampa  

Vai a: