Identitatea Românească - Identità Romena
Luned Febbraio 18, 2019, 20:12:40 *
Benvenuto! Accedi o registrati.

Accesso con nome utente, password e durata della sessione
Notizie: SMF - Just Installed!

Home   Guida Ricerca Accedi Registrati  
Pagine: [1]
  Stampa  
Autore Discussione: Gheorghe Leordean, candidat la Firenze: „Când dorești să fii respectat.....  (Letto 1250 volte)
0 utenti e 1 Utente non registrato stanno visualizzando questa discussione.
Giancarlo Germani
Moderator
Newbie
Scollegato Scollegato

Presidente PIR

Mostra profilo
« inserito:: Venerd Maggio 09, 2014, 08:46:38 »

Sursa Actualitatea.it.
Gheorghe Leordean, candidat la Firenze: „Când dorești să fii respectat, trebuie să arăți de ce ești în stare, să te impui și acum este momentul"
Joi, 08 Mai 2014 22:12 | Scris de Redacția

Director la agențiile de turism pe care le deține la Firenze și în același timp interpret și traducător oficial în cadrul Tribunalului din Florența, Gheorghe Leordean candidează din partea Partidului Identitatea Românească (PIR) pe listele Italia dei Valori.

Gheorghe Leordean este din Petrova, Maramureș și a ajuns pentru prima dată în Italia în anul 1998 cu o bursă de studii în cadrul Universității din Siena. După ce s-a licențiat în comerț la București, a urmat Facultatea de Psihologie la Florența, după care s-a reîntors în România.

În România a ocupat funcția de consilier în cadrul Ministerului Mediului, iar mai apoi a lucrat ca expert la Ministerul Transporturilor în Corpul de Control al Ministerului și la Direcția de Afaceri Europene.

A făcut un master în Guvernare Modernă și Integrare Europeană, după care a absolvit cursurile Programului de Perfecționare în domeniul Relațiilor Internaționale la Institutul Diplomatic Român.

A obținut și titlul de doctor cu tema "Migrația și securitatea europeană la sfârșitul sec. XX și începutul sec. XXI. Studiu de caz România-Italia". Din 2009 s-a mutat definitiv la Florența.

Cum intenționați să susțineți românii dacă veți obține acest mandat?

De mulți ani doresc să înființez, în colaborare cu autoritățile italiene și prin intermediul Fondurilor Europene, o grădiniță. Consider că este foarte important ca integrarea să se producă cu profesori italieni și români, de la o vârstă fragedă. Această grădiniță ar ajuta la diminuarea problemelor cu care ne confruntăm momentan. La Florența sunt multe românce calificate care fac acum o muncă diferită și ar fi bucuroase dacă ar putea să lucreze în domeniul lor profesional. Migrația nu este o problemă care trebuie rezolvată, ci un proces care trebuie gestionat mai bine.

Am început de doi ani o colaborare cu foștii colegi de la facultatea de drept, astăzi fiind avocați renumiți în Italia, cu care am organizat consultări gratuite pentru rezolvarea problemelor din comunitatea noastră, precum și întâlniri ale specialiștilor (ingineri, medici, economiști) cu întreprinzători români, pentru a răspunde întrebărilor și pentru a descoperi noi oportunități.

Am contribuit și la informarea persoanelor în vederea găsirii unui loc de muncă și a unei locuințe.

Cum a decurs campania electorală până în prezent?

În primul rând, doresc să mulțumesc tuturor celor care m-au sprijinit. Am făcut înscrierea pe listele suplimentare la agențiile noastre, dar am dus și personal modulele de înscriere tuturor românilor care au dorit. Din păcate au fost și români care nu au dorit să le facem gratuit cartea de alegător. Însă nu doresc să comentez aceste aspecte. În general a fost bine.

Sunt mulți români care mă cunosc și care s-au bucurat sincer când am decis să candidez. Mai sunt, bineînțeles, și acei români care așteaptă să li se dea orice gratis pentru că li se cuvine și consideră că au acest drept. Este vorba despre acea „meningită morală" care se pare că îi urmărește pe români oriunde.

Până în prezent, pot să zic că s-au înscris destul de mulți români pe listele electorale. Nu am un număr exact, însă din informațiile pe care le dețin s-ar putea alege doi consilieri locali. Mai doresc să adaug și faptul că pe lângă românii care mă sprijină și care sunt alături de mine, sunt și foarte mulți italieni care cred în mine. Așadar, am o echipă puternică și doresc să le mulțumesc tuturor.

Care sunt problemele comunității românești de la Florența?

Una dintre principalele probleme ale românilor este reprezentată de lipsa locurilor de muncă, însă aceasta este o cauză a crizei mondiale și bineînțeles nu a ocolit nici comunitatea noastră. Aș putea să amintesc și problemele consulare cauzate de nepăsarea din partea autorităților române. Am vorbit atât cu Ministrul Diasporei cât și cu ambasadoarea României despre posibilitatea ca la Florența, în Toscana, să ia ființă o agenție consulară. Mi-au spus că este o idee bună, dar că nu sunt fonduri.

O altă problemă ar fi faptul că românii nu sunt reprezentați pe plan local; cea mai mare comunitate de străini din Florența nu are un reprezentant. Mai mult decât atât, unora nu le pasă nici de imaginea care s-a imprimat de-a lungul timpului comunității românești: nesimțiți, lași, răi și lacomi. Și aceasta datorită unor conaționali veniți cu alte scopuri pe aici. Ideea este că trebuie să îți pese, dacă ești român!

Candidați din partea PIR, cum ați ajuns la această alegere?

Candidez din partea PIR pe listele Italia dei Valori. Colaborarea oficială cu PIR a început cu câteva luni în urmă, la cerința mea și la îndemnul lui Giancarlo Germani, o persoană foarte implicată în acest proiect și cu o mare putere de muncă. A reușit să strângă în jurul său o echipă cu mare potențial și consider acest lucru un mare avantaj. La fel stau lucrurile și în ceea ce privește Italia dei Valori. Pe Giovanni Fittante, consilier municipal la Florența și actual candidat la alegerile europarlamentare, îl cunosc de mulți ani, îmi este prieten și un profesionist desăvârșit. Consider că am ales persoane implicate și care doresc să facă ceva concret.

Un slogan, un îndemn pentru români?

Aș dori să mă audă cei care trebuie să voteze. Dacă voi fi ales în Consiliul Local vom putea face mult mai multe împreună, dar toate acestea depind și de voința lor. Eu pe unde am fost nu m-am făcut de rușine și mi-am făcut datoria de om și de român. Dacă vor veni să voteze și vom reuși să obținem un consilier, condiția noastră va fi alta. De această dată românii au ocazia să decidă ce vor să facă cu viitorul lor, dacă copiii lor vor avea un loc sigur la grădiniță, un loc de muncă mai bine plătit, dacă cerințele le vor fi auzite și rezolvate. Când dorești să fii respectat, trebuie să arăți ce ești în stare, să te impui și acum este momentul.

Este important pentru toți să meargă la vot, să voteze pe cine vor și cu cine vor, dar să meargă la vot și să arate că sunt aici, iar dacă nu o fac, să nu se mai plângă. Alegerile administrative la Florența vor avea loc pe data de 25 mai.

Share

Pagine: [1]
  Stampa  

Vai a: